Skip to main content

Videi draudzīga mājas lapa: ilgtspējīgu mājas lapu sākums – jauna ēra digitālajā dizainā

Videi draudzīga mājas lapa: ilgtspējīgu mājas lapu sākums – jauna ēra digitālajā dizainā
07/06/2023

Kas tas īsti ir – videi draudzīga mājas lapa?

Milzīgajā digitālajā vidē mājas lapas ir kā atsevišķas ēkas plašā pilsētā. Katra no tām ir unikāla būve, kas izstrādāta un būvēta konkrētam mērķim. Bet vai esi kādreiz aizdomājies par šo digitālo ēku ietekmi uz vidi? Ja esi kā vairums cilvēku, atbilde, visdrīzākais, ir “nē”. Galu galā tās nav taustāmas struktūras, kas izgatavotas no betona un tērauda. No tām neizplūst dūmi un nerodas atkritumu kaudzes. Tātad, kā tās varētu kaitēt mūsu planētai?

Pasaulē pirmā mājas lapa tika izveidota 1991. gadā, jā, tieši tajā pāšā gadā, kad mēs atguvām neatkarību no PSRS. Es tad vēl gāju bērnudārzā un noteikti pat nezināju, kas ir dators! Tajā laikā par ilgtspējību un ietekmi uz vidi netika plaši runāts un tā nebija tik plaši izprasta kā mūsdienās. Jēdziens “ilgtspējīga mājas lapa” nav pietiekoši dzirdēts arī mūsdienās.

Iedomājies, ka ieej istabā, kurā ir simtiem spuldžu, visas ir ieslēgtas, visas dedzina enerģiju, visas veido tavu elektrības rēķinu. Tagad iedomājies, ka šī telpa ir tava mājas lapa, un katra spuldzīte ir satura daļa, elements vai funkcija. Jo sarežģītāka ir tava vietne, jo vairāk spuldzīšu deg. Tas ir tavas mājas lapas enerģijas patēriņš, un tas notiek 24 stundas diennaktī, 7 dienas nedēļā, 365 dienas gadā.

Apmēram 30 gadus vēlāk: šodien pasaulē ir 1,13 miljardi mājas lapas. Katra no šīm lapām, lai arī cik maza tā būtu, veicina kopējo interneta enerģijas patēriņu un oglekļa emisijas. Katru minūti tiek izveidotas apmēram 175 jaunas mājas lapas, 252 000 jaunas mājas lapas katru dienu! Katra no tām palielina digitālo oglekļa dioksīda emisiju apjomu.

Ir aprēķināts, ka mūsdienās internets rada aptuveni 3,7 % no visas pasaules oglekļa dioksīda emisijām. Tas ir aptuveni tikpat, cik visas aviosabiedrību nozares oglekļa emisijas kopā! Internets, kas kādreiz tika uzskatīts par ne-materiālu, gandrīz bezsvara valstību, tagad atstāj taustāmu, fizisku ietekmi uz mūsu planētu.

Tieši šeit ir ilgtspējīgu mājas lapu nozīme. Ilgtspējīga mājas lapa ir izstrādāta un veidota, domājot par vidi. Tā ir saistīta ar tādas digitālās telpas izveidi, kas ir ne tikai funkcionāla un pievilcīga, bet arī energoefektīva un rada mazu ietekmi. Tas nozīmē izslēgt nevajadzīgās spuldzes vai, vēl labāk, aizstāt tās ar energoefektīvām LED spuldzēm.

Iespējams, tu domā: “Bet es esmu tikai maza biznesa īpašnieks, blogeris vai ‘frīlancers’. Mana mājas lapa ir tikai piliens jūrā. Cik daudz es varu mainīt?” Patiesība ir tāda, ka katrs mazumiņš ir svarīgs. Tāpat kā katra balss ir svarīga vēlēšanās, arī katra mājas lapa ir svarīga digitālajā ekosistēmā. Izvēloties padarīt savu mājas lapu ilgtspējīgu, jūs ne tikai samazināsiet savus digitālos CO2 nospiedumus, bet arī veicināsi plašāku iniciatīvu uz “zaļāku” internetu.

Izpratne par ilgtspējīgām mājas lapām – vairāk nekā tikai stilīgs vārds

Ilgtspējīgas mājas lapas definīcija

Vienkāršāk sakot, ilgtspējīga mājas lapa ir tāda, kas ir izstrādāta un izveidota, liekot uzsvaru uz energoefektivitāti un minimālu ietekmi uz vidi. Taču tas ir kas vairāk nekā tikai stilīgs vārds vai moderns jēdziens. Tā ir jauna pieeja web dizainam, kas ņem vērā ne tikai vietnes lietošanas pieredzi un funkcionalitāti, bet arī tās enerģijas patēriņu un CO2 emisijas.

Ilgtspējīgu mājas lapu nozīme CO2 emisiju samazināšanā

Līdzīgi kā labi izolēta māja patērē mazāk enerģijas apkurei un dzesēšanai, arī labi izstrādāta mājas lapa patērē mazāk servera jaudas un tādējādi rada mazāk oglekļa emisiju. To panāk, izmantojot efektīvu kodēšanu, optimizētus attēlus un videoklipus, vienkāršotu navigāciju un satura optimizāciju, kā arī citas stratēģijas.

lgtspējīgu mājas lapu ietekme ir plašāka nekā tikai oglekļa emisiju samazināšana. Tas ir ieguldījums ilgtspējīgākas digitālās ekonomikas attīstībā, veicinot web dizaina un izstrādes labāko praksi, vairojot izpratni par digitālo ilgtspēju un rādot pozitīvu piemēru citiem uzņēmumiem un mājas lapu īpašniekiem.

Nepieciešamība pēc ilgtspējīgām mājas lapām – obligāts uzdevums digitālajā laikmetā

Tradicionālo mājas lapu ietekme uz vidi

Lai gan tradicionālās mājas lapas kalpo savam mērķim digitālajā vidē, pārsvarā vides aspekts netiek ņemts vērā. Katrs vietnes apmeklējums, katrs ielādētais attēls, katrs atskaņotais videoklips veicina to serveru enerģijas patēriņu, kas nodrošina šo vietņu uzturēšanu. Šis enerģijas patēriņš, reizināts ar miljardiem interneta lietotāju visā pasaulē, rada ievērojamu oglekļa dioksīda emisiju daudzumu.

Augošais pieprasījums pēc videi draudzīgiem digitālajiem risinājumiem

Palielinoties izpratnei par klimata pārmaiņām un vides ilgtspēju, pieaug arī pieprasījums pēc videi draudzīgiem risinājumiem visās dzīves jomās, tostarp digitālajā pasaulē. Arvien vairāk uzņēmumu un privātpersonu apzinās, cik svarīgi ir samazināt savu digitālo oglekļa dioksīda ietekmi, un meklē veidus, kā padarīt savas mājas lapas ilgtspējīgākas.

Turklāt ilgtspējīgas mājas lapas sniedz konkurences priekšrocības digitālajā tirgū. Tās ielādējas ātrāk, darbojas labāk un piedāvā labāku lietotāja pieredzi, kas var veicināt augstākas pozīcijas meklētājprogrammās, lielāku apmeklētāju plūsmu un labākus konversijas rādītājus.

Ilgtspējīgas mājas lapas sastāvdaļas – digitālās ilgtspējības pamatelementi

Zaļais hostings: ilgtspējīgas mājas lapas pamats

Tāpat kā mājai ir vajadzīgi stabili pamati, arī ilgtspējīga mājas lapa sākas ar videi draudzīgu hostingu. Zaļā hostinga pakalpojumu sniedzēji savus serverus darbina ar atjaunojamo enerģiju, lai neitralizētu savu ietekmi uz vidi. Zaļā hostinga izvēle ir pirmais solis ceļā uz ilgtspējīgas mājas lapas izveidi.

Efektīva kodēšana: ilgtspējīgas mājas lapas pamatelementi

Efektīva kodēšana mājaslapai ir tas pats, kas kvalitatīvi materiāli ēkai. Jo tīrāks un efektīvāks kods, jo mazāk servera jaudas ir nepieciešams vietnes darbināšanai. Tas nozīmē ātrāku ielādes laiku, labāku veiktspēju un mazāku enerģijas patēriņu.

Optimizēti attēli un video: līdzsvars starp kvalitāti un ilgtspējību.

Attēli un videoklipi var ievērojami palielināt mājas lapas enerģijas patēriņu. Optimizējot šos elementus, mēs varam samazināt šo faila lielumu, nemazinot to kvalitāti, tādējādi panākot ātrāku ielādes laiku un mazāku enerģijas patēriņu.

Optimizēta navigācija: lietotāja pieredzes un energoefektivitātes uzlabošana.

Labi izstrādāta navigācijas sistēma ne tikai uzlabo lietotāja pieredzi, bet arī veicina vietnes ilgtspēju. Ļaujot lietotājiem viegli atrast meklēto, mēs varam samazināt servera pieprasījumu skaitu un tādējādi arī vietnes enerģijas patēriņu.

Satura optimizācija: lietotāju prasību apmierināšana, vienlaikus samazinot oglekļa dioksīda emisijas.

Satura optimizācija ir saistīta ar pareizā satura sniegšanu pareizajam lietotājam pareizajā laikā. Izslēdzot nevajadzīgu saturu un koncentrējoties uz to, kas lietotājam ir patiesi vērtīgs, mēs varam samazināt mājas lapas enerģijas patēriņu, vienlaikus uzlabojot lietotāja pieredzi.

Dizaina apsvērumi ilgtspējīgām mājas lapām – estētikas un efektivitātes apvienošana

Energoefektīvu krāsu izvēle

Vai zināji, ka mājas lapā izmantotās krāsas var ietekmēt tās enerģijas patēriņu? Tumšākas krāsas, īpaši melnā, patērē mazāk enerģijas nekā gaišākas krāsas. Tas jo īpaši attiecas uz vietnēm, kas tiek skatītas OLED ekrānos, kuros katrs pikselis tiek atsevišķi izgaismots. Energoefektīvu krāsu izvēle ir viens no veidiem, kā samazināt savas vietnes enerģijas patēriņu.

Ilgtspējīgu fontu izvēle

Arī fonti var ietekmēt mājas lapas ilgtspēju. Dažu fontu atveidošana prasa lielāku apstrādes jaudu nekā citu fontu atveidošana, tādējādi palielinot vietnes enerģijas patēriņu. Izvēloties vienkāršus, viegli atveidojamus fontus, varat uzlabot vietnes ilgtspēju, nemazinot tās estētiku.

Uz mobilajiem ierīcēm orientēta dizaina pieejas izmantošana (Mobile-First)

Tā kā vairāk nekā puse no visa interneta lietotājiem nāk no mobilajām ierīcēm, ilgtspējības nodrošināšanai ir ļoti svarīgi izmantot dizaina pieeju, kas orientēta uz mobilajām ierīcēm. Mobilajā dizainā galvenā uzmanība tiek pievērsta tam, lai nodrošinātu nevainojamu lietotāja pieredzi mobilajās ierīcēs, kurām parasti ir mazāka datu apstrādes jauda nekā datoriem. Šī pieeja ne tikai uzlabo lietotāja pieredzi, bet arī samazina mājas lapas enerģijas patēriņu.

Ekoloģiskā novērtēšana: mājas lapas ilgtspējības novērtēšana (Eco-Grading)

Izpratne par ekoloģisko novērtēšanu

Ekoloģiskā novērtēšana ir metode, ar kuru novērtē tavas mājas lapas ietekmi uz vidi. Tā ņem vērā dažādus faktorus, piemēram, servera energoefektivitāti, attēlu un videoklipu optimizāciju, koda efektivitāti un vispārējo lietotāja pieredzi. Rezultātā tiek iegūts vērtējums, kas atspoguļo tavas vietnes ilgtspēju.

druvoweb.com lapas ekoloģiskā analīze

videi draudzīga mājas lapa

Aplūkosim manas mājas lapas –  druvoweb.com ekoloģisko novērtējumu. Saskaņā ar Ecograder mana mājas lapa ir novērtēta ar 95 punktiem no 100. Šis augstais rādītājs liecina, ka mana lapa ilgtspējas ziņā darbojas labi. Ziņojumā ir izceltas vairākas jomas, kurās mēs esam izcili, piemēram, lapu svars, UX dizains un videi draudzīgs hostings. Pārskatā ir izceltas vairākas jomas, kurās mēs esam izcili, piemēram, lapas apjoms, UX dizains un videi draudzīgs hostings.

Rezultātu sadalīšana

Manas lapas augsto rezultātu nodrošināja rūpīga optimizācija vairākās galvenajās jomās:

  1. Lapas “svars” (96 no 100): Mana mājas lapa ir par 121,90 % mazāka nekā vidējā mājas lapa, kas veicina ātrāku ielādēšanas laiku un mazāku datu patēriņu. Tas ne tikai uzlabo lietotāja pieredzi, bet arī samazina manas lapas radīto oglekļa dioksīda emisiju.
  2. UX dizains (99 no 100): Mana mājas lapair izstrādāta tā, lai tā būtu ērti lietojama un pieejama, palīdzot apmeklētājiem ātri un viegli atrast nepieciešamo. Tas samazina katrai lapai patērēto laiku un enerģiju, tādējādi vēl vairāk samazinot lapas ietekmi uz vidi.
  3. Zaļais hostings (100 no 100): Mana mājas lapa tiek uzturēta uz serveriem, ko darbina ar 100% atjaunojamo enerģiju. Tas ievērojami samazina manas lapas radītās CO₂ emisijas un apliecina apņemšanos ievērot ilgtspēju.
2 Videi draudzīga mājas lapa: ilgtspējīgu mājas lapu sākums - jauna ēra digitālajā dizainā
3 Videi draudzīga mājas lapa: ilgtspējīgu mājas lapu sākums - jauna ēra digitālajā dizainā
4 Videi draudzīga mājas lapa: ilgtspējīgu mājas lapu sākums - jauna ēra digitālajā dizainā
5 Videi draudzīga mājas lapa: ilgtspējīgu mājas lapu sākums - jauna ēra digitālajā dizainā

500 reizes apskatot manu lapu, enerģijas patēriņs būtu līdzvērtīgs kā 11 reizes uzlādējot telefonu.

6 Videi draudzīga mājas lapa: ilgtspējīgu mājas lapu sākums - jauna ēra digitālajā dizainā
8 Videi draudzīga mājas lapa: ilgtspējīgu mājas lapu sākums - jauna ēra digitālajā dizainā
7 Videi draudzīga mājas lapa: ilgtspējīgu mājas lapu sākums - jauna ēra digitālajā dizainā

Ietekme uz klimatu

Neskaktoties uz augsto rezultātu, vienmēr ir iespējami uzlabojumi. Mana lapa rada 0,17 gramus oglekļa dioksīda uz vienu lapas ielādes reizi. Lai gan tas ir mazāk nekā daudzas citas mājas lapas, tomēr laika gaitā šis rādītājs palielinās. Piemēram, ja mana lapa tiek atvērta 1000 reizes, tas ir līdzvērtīgi 170 gramiem oglekļa dioksīda, kas ir salīdzināms ar benzīnu darbināmu vieglo auto nobraukto 0,66 km.

Vēl daži piemēri

Gada laikā ar 10 000 lapu skatījumu mēnesī, druvoweb.com radītu:

  • 14,05kg CO₂ – tikpat daudz cik vidējs sumo cīkstonis, vai tikpat daudz, lai uzvārītu ūdeni 1903 tējas krūzēm.
  • 1 koks – druvoweb.com izdala tik daudz oglekļa, cik gada laikā absorbē 1 koks.
  • 37kWh enerģijas – tas ir pietiekami daudz elektroenerģijas, lai ar elektromobili nobrauktu 235 km.
  • 56 km – CO₂ emisijas ir līdzīgas kā aizbraucot no Rīgas līdz Siguldai ar vieglo auto.
  • 45 dienas – CO₂ emisijas ir līdzvērtīgas enerģijas patēriņam, ko patērē vidēja ledusskapja darbība aptuveni 45 dienās.

Sadarbība ar ilgtspējīgu Web dizaineri

Web Dizainera loma ilgspējīga web-dizaina izstrādē

Digitālajā pasaulē web dizainera loma sniedzas tālāk par vizuāli pievilcīgu mājas lapu radīšanu. Tagad tā ietver arī atbildību par videi draudzīgu un ilgtspējīgu mājas lapu izveidi, kas samazina CO₂ emisiju ietekmi uz vidi. Tas ietver tādu mājas lapu izstrādi, kas ir efektīvas, pieejamas un respektē lietotāju privātumu.

Ilgtspējīgs web dizaineris saprot, ka katrs mājas lapas elements, sākot no attēliem un video, līdz pat ‘scriptiem’ un fontiem, veicina mājas lapas enerģijas patēriņu. Viņš cenšas optimizēt šos elementus, lai samazinātu enerģijas patēriņu, tādējādi samazinot mājas lapas oglekļa emisijas.

Pareiza Web Dizainera izvēle jūsu videi draudzīgai mājas lapai

Izvēloties piemērotu izstrādātāju, ir nepieciešams ne tikai apskatīt viņa portfolio. Ir jāņem vērā viņa izpratne par ilgtspējīgas mājas lapas izstrādes principiem un apņemšanās veidot vietnes, kurās cilvēki un planēta ir pirmajā vietā.

Viens no veidiem, kā novērtēt web dizainera apņemšanos ievērot ilgtspēju, ir apskatīt viņa paša mājas lapu. Tādi rīki kā Eco Grader un Website Carbon var sniegt priekšstatu par to, cik ilgtspējīga ir viņu izstrādātā mājas lapa. Šie rīki sniedz novērtējumu un iesaka izpildāmus uzdevumus, lai lapu padarītu videi draudzīgāku.

Vēl viens vērā ņemams faktors ir izstrādātāja izvēlētais hostinga sniedzējs. Patiesi ilgtspējīgs Web dizaineris izvēlētos hostinga pakalpojumu sniedzēju, kas serverus darbina ar atjaunojamo enerģiju.

Ilgtspējīga web dizaina nākotne

Tā kā arvien vairāk uzņēmumu atzīst ilgtspējas nozīmi, pieprasījums pēc ilgtspējīga web dizaina pieaugs. Tas paver lielisku iespēju web dizaineriem rādīt piemēru, veidojot mājas lapas, kas ir ne tikai vizuāli pievilcīgas, bet arī saudzīgas pret mūsu planētu.

Nākotnē varam sagaidīt, ka arvien vairāk mājas lapās tiks iestrādāti ilgtspējīga dizaina elementi, piemēram, zema enerģijas patēriņa režīmi, energoefektīvs dizains un lietotāju privātuma ievērošana. Varam sagaidīt arī lielāku pārredzamību attiecībā uz mājas lapu CO₂ emisijām, jo vairāk uzņēmumu izvēlēsies savās mājaslapās parādīt savu Eco Grader vai Website Carbon rādītājus.

Man kā web dizainerim šis ir aizraujošs laiks būt daļai no šīs pārejas uz ilgtspējīgāku un videi draudzīgāku internetu. Ievērojot ilgtspējīgas izstrādes principus, mēs varam palīdzēt saviem klientiem samazināt CO₂ emisiju ietekmi, uzlabot sava zīmola reputāciju un pozitīvi ietekmēt planētu.

Pat katrs sīkums ir svarīgs. Pat vismazākās izmaiņas var būtiski ietekmēt māja lapas CO₂ emisiju samazināšanu. Tāpēc kopīgi veicot šīs izmaiņas jau šodien, kopā mēs varam radīt ilgtspējīgāku internetu, tīrāku un patīkamāmu pasauli ikvienam.

Veicinot izpratni par digitālās pasaules ietekmi uz vidi, mēs varam mudināt vairāk cilvēku spert soļus ilgtspējības virzienā.

Pierādot, ka ir iespējams izveidot gan pievilcīgu, gan ilgtspējīgu mājas lapu, mēs varam iedvesmot citus sekot šim piemēram.

Ieviešot ilgtspējīgu praksi savās digitālajās darbībās, mēs varam parādīt citiem, ka būt ilgtspējīgiem digitālajā pasaulē ir ne tikai iespējams, bet arī izdevīgi.

druvoWEB

39102582 1657971627644694 8986837197042745344 o 65449c8b Videi draudzīga mājas lapa: ilgtspējīgu mājas lapu sākums - jauna ēra digitālajā dizainā

Mūsdienīgs mājas lapu dizains

ir IDEJA?

REALIZĒSIM TO KOPĀ!

Meklē web dizaineri vai izstrādātāju, kas pacels Tavu mājas lapu jaunā līmenī? Sazinieties ar mani šodien, lai uzzinātu vairāk.

druvoWEB

Mājaslapu izstrāde uzņēmumiem, kuriem rūp viņu digitālā vide.

Seko  —

©   druvoWEB.